A GoPro HERO 7 akciókamerával már akár azonnal a legextrémebb körülmények között is közvetítheted folyamatosan a történéseket, ráadásul a felvételek minősége továbbra is garantálja a 4K-t.
A GoPro egy igen kellemetlen időszakon van túl – a Karma drón bukása után sokak bizalma megrengett az akciókamerák technológiájának amerikai úttörőiben, azonban a nagysikerű Hero-vonal hetedik generációjával sikerült újra felhívniuk magukra azoknak a figyelmét, akiknek top minőségre van szükségük.
Jó szokásukhoz híven a 7-edik generáció ismét egy hőshármas lett, tehát White, Silver, és Black verziók is kaphatók. A következőkben a Black változatról lesz szó!
Habár sokakat csalódásként érhet, hogy az alapvető funkciók lényegében egy az egyben át lett emelve a Hero 6 Black edition modellből, a GoPro szándékosan nem nagyobb képkockasebességeket hajkurászik, mindinkább a felhasználói élményt szeretné javítani új funkciók hozzáadásával és a meglévők tökéletesítésével.
A GoPRO Hero 7 Black Edition-ban ugyan az a 12 megapixeles képérzékelő kapott helyet, előtte ugyan azzal a nagy látószögű objektívvel, és még a főbb videós funkciók (4K@60; 1080p@240) is az előző generáció hagyatékai.
Szóval akkor miért éri meg az új hősre, a GoPRO Hero 7 Black Edition-re váltani? Nos, íme néhány nagyon nyomós ok ehhez:
Az egyik legjelentősebb újítás a HyperSmooth technológia, ami – a GoPro elmondása szerint – gimbalszerű stabilizációt kölcsönöz a videóknak. Hogy kinek mit jelent a „gimbalszerű”, azt mindenki döntse el magának, az azonban biztos, hogy a HyperSmooth hardveres és szoftveres hibrid stabilizációja nagyon hatékonyra sikeredett. Ez a funkció egyébként a felhasználók visszajelzései miatt jött létre (állítólag ez volt a legtöbbek által kért fejlesztés), szóval plusz pont a GoPrónak, hogy odafigyel arra, amit mondanak róluk.
A GoPro büszkén állítja, hogy ez minden idők legjobb vázon belüli kamerastabilizációs technológiája, és habár ez közel állhatott a valósághoz, azért az új DJI Osmo Actionnak is lenne ehhez egy-két szava. Az azonban mindenképpen dicséretes, hogy a HyperSmooth használata elvileg nem fogyaszt többet az akkumulátorból, mintha nem lenne bekapcsolva.
A HyperSmooth még 4K60 módban is működik, habár nem 4:3-as képaránynál. Szintén nem használhatjuk a stabilizációt 120 és 240 FPS-es felvétel mellett, habár 120 FPS-nél lehetőségünk van egy szabványos stabilizációt alkalmazni.
A TimeWarp egy másik új funkció a GoPRO Hero 7 Black Edition felületén. Ebben a felvételi módban a kamera a képkockánkénti timelapse rögzítést a HyperSmooth stabilizációval kombinálja (persze megvan még a „sima” timelapse is), ezzel egy stabilizált timelapse felvételt kínálva. Ez lényegében azt jelenti, hogy a sokkal szebb simább timelapse felvételeket készíthetünk, még akkor is, ha a kamera folyamatosan mozog (pl. ha kézben viszed magaddal, nem egy stabil felületre rögzítve).
A hangos vezérlés természetesen szintén jelen van az új modellben, és 12 különféle parancsot képes felismerni, többek között a videó- és a képrögzítésre.
A hangminőség is javult – az új Hős nagyobb dinamikus tartományt képes rögzíteni, tisztább basszussal és középtónusokkal. A mikrofon új membránt kapott, aminek köszönhetően csökkenni fog a rázkódásokból adódó zaj, és ezzel egy időben még a gyengébb hangokat is képes érzékelni.
Egy másik új opció a SuperPhoto, ami lényegében a témaérzékeny intelligens automata fotómódhoz hasonlítható egy hagyományos fényképezőn. A funkció automatikusan a témához igazítja a beállításokat, még azokat is, amiket nem biztos, hogy eszedbe jutna bekapcsolni az adott képhez.
Ha például a kamera azt látja, hogy a téma nagyon kontrasztos, automatikusan aktiválja a HDR módot, hogy több dinamikát rögzítsen. Ugyan így ha esetleg sötét a kép, akkor a zaj kiszűrése érdekében a készülék több képet rögzít egymás után, és ezek kiátlagolásával csökkenti a magas fényérzékenységből származó képzajt.
A GoPRO Hero 7 Black Edition-el a másik végletre is gondoltak – azokra, akik szeretik saját maguk finomhangolni a képek paramétereit, mielőtt rögzítenék azokat. Az expókompenzáció, az élesítés, az ISO érzékenység, a fehéregyensúly mind beállíthatók, és persze nyers képeket is rögzíthetünk a sima JPEG-ek helyett, ha maximális mozgástérre van szükségünk szerkesztés terén. A sorozatfelvétel maximum 30 képet készít másodpercenként.
A Hero 7 az első GoPro akciókamera, amiből közvetlenül lehet élő közvetítést sugározni Facebookra, YouTube-ra, és RTMP URL-t támogató platformokra.
A Hero 7 Black ugyan azt a szívós, javarészt gumírozott vázat kapta meg, mint elődje, azonban kétoldalt sokkal simább a felülete, és nem olyan „érdes”, mint az a 6-osé. Ez némileg változtat a modell megjelenésén is, de nem a külsőért veszi az ember ezeket a készülékeket.
Ami sokkal fontosabb, az a váz minősége, ami továbbra is ugyan olyan kiváló, mint amit az előző Herótól megszokhattunk. Habár a vázon található két ajtót (USB/HDMI és akkumulátor) kicsit nehézkes kinyitni, ezt csekély áldozat a készülék remek vízállóságáért cserébe. A GoPRO Hero 7 Black Edition víz alatti védőház nélkül 10 méterig képes biztonságosan alámerülni (akárcsak elődje).
A GoPRO Hero 7 Black Edition-hez egy kis műanyag keret is jár gyárilag, aminek a segítségével a kamera ráerősíthető egy állványhoz, hogy egy helyben maradjon, legyen szó egy asztalról, egy korlátról, vagy egy sisakról.
Akik korábban használták már a GoPro előző generációs akciókameráit, azokat egy teljesen új felhasználói felület fogad majd, amikor először bekapcsolják a GoPRO Hero 7 Black Editiont. A kijelzőn megjelenő kulcsfontosságú információk (képkockasebesség, felbontás, stb.) minimális helyet foglalnak el, és a különböző kijelzett mutatókat (például hogy mennyi szabad hely van még a memóriakártyán, vagy hogy hogy áll az akkumulátor) már világos háttér előtt is le lehet olvasni.
A GoPRO Hero 7 Black Edition viselkedése sokban hasonlít egy okostelefonéhoz: az érintőképernyőn különféle funkciók érhetők el egy egyszerű ujjelhúzással, például váltogatni lehet a különböző rögzítési módok között (ez továbbra is lehetséges a Mode gombbal is), és a rögzített feltételeket is gyorsan vissza lehet nézni így.
A felhasználói felület továbbá együtt forog a kamerával, tehát ha valaki álló felvételeket szeretne készíteni, akkor az könnyebben kezelheti majd az elforgatott készüléket is. Ezt kikapcsolhatod, ha úgy érzed, megzavarna a munkában, de a készülék nem annyira érzékeny, hogy minden apró mozdulatra elforgassa a kijelzőt. Egyébként ugyan arra a 2”-os méretre számíthatsz, mint az előző modellben, és habár általánosságban jól működik, néha nem ismeri fel az érintéseket.