Ha drón vásárlás előtt állsz, egy csomó funkcióval, tulajdonsággal kell megismerkedned a döntés előtt. Segítünk eligazodni, mutatjuk melyek a legjobb funkciók!
Amióta néhány évvel ezelőtt betörtek a fogyasztói piacra, a drónoknak számtalan típusa jelent meg. Az opciók listája hosszabb, mint valaha, de ez kevésbé jó hír azoknak, akik egyszerűen képtelenek választani a megannyi lehetőség közül.
Értelemszerűen mindenkinek van egy kerete, amennyit ráköltene erre a hobbira (itt persze bele kell kalkulálni a költségekbe az esetleges kiegészítők árát is), de mivel olcsóbb drónokat akár néhány tízezer forintért is beszerezhetünk, a pénzügyi szempontok sem igazán szűkítik a kört.
A következőkben azoknak szeretnénk segíteni, akik mindenképpen szeretnének drónt venni, de nem tudják, hogy a különböző opciók miben térnek el egymástól, és hogy mikre érdemes odafigyelni, mielőtt az ember vásárlásra adná a fejét!
A legtöbb fogyasztói drónt (legalább is azokat, amik iránt egy kezdő érdeklődne) két nagy kategóriába sorolhatjuk az alapján, hogy rendelkeznek-e beépített kamerával, vagy sem. A legtöbb kamerával ellátott drón általában nagyobb méretű, és drágább, míg a kamera nélküli készülékekre kisebb méret, ár, és – ez nagyon fontos – súly jellemző.
Néhányan el sem tudnák képzelni, hogy egy kamera nélküli drónt reptessenek, míg mások inkább a szabad repkedésre vágynak, és inkább spórolnának a beépített kamerán. A kisméretű, kamerát mellőző továbbá gyakran zárt terekben is reptethetők (persze kellő óvatosággal).
Itt érdemes megjegyezni, hogy számos kivétel van – sok kistermetű „játékdrón” (néhányan így nevezik a kamera nélküli készülékeket) valójában rendelkezik kamerával, azonban ezek felbontása és általános minősége alkalmatlanná teszi őket a látványos felvételek rögzítésére.
Ezeken kívül más kategóriákat is megkülönböztetünk (ilyenek például villámgyors versenydrónok és az operatőröknek készített, profi kamerával felszerelt gépek), azonban ezek már drágább beruházások, és biztonságos, hatékony használatukhoz mindenképpen érdemes megtanulni a drónvezérlés alapjait. Egy lelkes kezdő valószínűleg egy sima kamerás, és egy kamera anélkül drónnal is jól elszórakozik majd, illetve begyakorolhatja velük a mozdulatokat, hogy később magasabb árkategóriákat is kipróbálhasson.
A választási lehetőségeket drasztikusan leszűkítheted, ha pontosan megfogalmazod magadnak, hogy mit szeretnél csinálni első drónoddal. Csak egy kis hétvégi légi szórakozásra vágysz a kertben, esetleg tágas nappalidban? Esetleg szeretnél néhány mesés felvételt készíteni kedvenc tájaidról a környéken? Mennyire fontos számodra a videó minősége?
Ha tudod, hogy milyen típusú drónt szeretnél, és van egy fix kereted is, akkor már sokat segítettél magadnak a döntésben, azonban egy drón ára és típusa alapján még lehetetlen eldönteni, hogy ideális választás lenne-e számodra.
A mai drónok összetett készülékek, tele hasznos funkciókkal, amelyek gyártóról gyártóra változhatnak, de ami igazán fontos, hogy alaptulajdonságaikban hogyan térnek el egymástól, mert ezek döntő tényezők lehetnek a választásban!
Szomorú ugyan, de egy drónnak előbb utóbb kénytelen lesz leereszkednie az égből egy akkumulátor-újratöltésre. Nem mindegy tehát, hogy a készülék mennyi ideig képes a levegőben maradni. Ezt általában percekben mérjük, és még a legdrágább, legprofibb készülékek is csak éppen, hogy kihúzzák 30 percig – olcsóbb kategóriákban ennél lényegesen kevesebbre számíthatsz.
Szerencsére a drónok akkumulátora általában cserélhető, és pótegységeket is vásárolhatsz hozzájuk, de ezt mindenképpen figyelembe kell venned a keret megszabásakor!
A drónok végtelen listáját böngészve gyakran találkozhatsz a „kefe nélküli motor” kifejezéssel. Felesleges lenne itt részletezni a „kefe nélküli” jelzés jelentését, de annyit érdemes tudnod, hogy az ilyen motorokkal ellátott drónok általában halkabbak, lassabban használódnak el, és drágábbak is (de a ritkább cserék miatt általában megéri beruházni rájuk).
Ha kamerával felszerelt drónt szeretnél, akkor számos egyéb szempontot is figyelembe kell venned. Nem árt odafigyelni a kamera felbontására (videó és fénykép módban is), a látószögre, az objektív fényáteresztésére (az alacsonyabb f/számok nagyobb fényáteresztést jeleznek), a videótömörítésre és hogy a készülék támogatja-e a nyers képfelvételeket.
A headless (fej nélküli) mód egy nagyon hasznos funkció a kezdő drónpilótáknak. Amikor a fejnélküli mód aktív, akkor valahányszor mozgatod a drónt, az nem saját magához képest, hanem hozzád képest mozog majd. Tehát még ha veled szembe is néz a készülék, és jobbra irányítod, akkor hozzád képest jobbra fog repülni nem pedig balra.
A drágább drónok fedélzeti GPS egységgel is rendelkeznek. Ez szintén egy hasznos tulajdonság, ugyanis ennek segítségével a drón pontosan tudja, hogy éppen hol tartózkodik, illetve ha elveszítené a kapcsolatot a távirányító készülékkel, akkor automatikus képes visszatérni a felszállási pontra. A GPS-szel felszerelt drónok továbbá általánosságban stabilabbak, főleg ha egy helyben lebegésről van szó.
A follow me (kövess) mód szintén a GPS-szel felszerelt (értsd: többnyire drágább) drónok egyik kiváltsága. Ebben a módban a drón képes követni téged, még rázósabb terepen is, hogy te arra koncentrálhass, amit éppen csinálsz – legyen az futás, kerékpározás, vagy bármilyen egyéb tevékenység. Néhány drón ügyesebb ebben, mint a többi – ha szükséged van erre a funkcióra, akkor olyan készüléket válassz, ami magától kikerüli az akadályokat, amikor te nem figyelsz oda az irányítására.
Ha már itt tartunk – ez egy ízig-vérig prémium funkció, amiért igencsak mélyre kell, hogy nyúlj a zsebedben. Nem sok drón kínál önálló akadályelkerülést, és – akárcsak a kövess módban – némelyikük ügyesebb, némelyikük pedig kevésbé biztonságos. Nézd meg a készülék értékeléseit, és olvasd el, mit írnak róla az emberek!
Habár az akadályelkerülés egy hasznos funkció, ne feledd, hogy többnyire azoknak van rá szüksége, akik néha a drónra bíznák a manőverezést. Ha nem tervezed így használni készülékedet, akkor sokat spórolhatsz azzal, ha lemondasz a follow me módról és a szuperfejlett akadályelkerülésről.
A gimbal azt a mechanizmus, ami a drónra szerelt kamerát stabilan tartja – lényegében tehát egy mechanikus stabilizátor. Ezt – nem meglepő módon – csak a drágább készülékek biztosítják, és azok között is lehetnek eltérések. Ha videózni szeretnél drónoddal, akkor egy gimbal sokat segíthet abban, hogy repülés, manőverezés közben kamerád stabil maradjon, és ne remegjen a kép, de szeles időben is nagyon hasznos lehet.
Egyes kamerás drónokban mechanikus stabilizátor (gimbal), másokban elektronikus stabilizátor gondoskodik a kép stabilitásáról – a mechanikus opció minden esetben szebb, természetesebb eredményeket kínál.
A drónok hatótávja azt mutatja meg, hogy milyen messzire képesek repülni a távirányítótól, úgy, hogy még kommunikálni tudjanak azzal. Ahogy feljebb és feljebb mászol az árlétrán, úgy egyre messzebbre és messzebbre reptetheted drónodat. Biztonsági okokból persze nem ajánlott kihasználni az olykor több kilométeres hatótávot – mindig reptess úgy, hogy szem előtt tarthasd drónodat.
A hatótáv egyébként függ attól is, hogy milyen készülékkel, és milyen kapcsolaton keresztül vezérled drónodat. Például vannak olyan drónok, amiket okostelefonnal, Wi-Fin keresztül lehet irányítani, azonban ez a kapcsolat csak nagyon rövid hatótávot kínál. Egy rendes rádiós távirányítóval kihasználhatod drónod akár több kilométeres hatótávolságát is.