Akár hobbi szinten, akár a megélhetésért dolgozol drónokkal, a lélegzetelállító felvételek készítéséért biztosan Te is rajongsz. Ha pedig szeretnéd, hogy a felvételeid egyedülállóan tökéletesek, filmszerűek legyenek, ezeket a tippeket érdemes megfogadnod!
A drón felvételek készítése, bár kétség kívül szerintünk az egyik legszórakoztatóbb tevékenység, gyakran igen nehéz feladat. Harcolunk a széllel, limitált a repülési idő, és mire éppen beállítanánk a megfelelő szöget, gyakran már fel is villan az akksi lemerülését jelző ikon… Azért a nagyszerű felvételek elkészítése nem lehetetlen!
Sok esetben – valószínűleg az idő rövidsége miatt – főként az újdonsült drónosok hajlamosak kapkodni. Az ide-oda mozgatott kamera, az éles fordulatok azt a reményt keltik, hogy gyorsabban megtaláljuk a megfelelő szöget – pedig gyakran ezek akadályozzák igazán azt, hogy észre vegyük a legszebb felvételi lehetőségeket!
A kamera mozgatása inkább csak finomhangolásra alkalmas, a jó szöget a drónnal érdemes felvenni. Ha pedig meg van a megörökítendő pillanat – indulhat a felvétel – és ilyenkor még óvatosabban a mozgásokkal!
Drónnal csodálatos, nyugodt felvételeket készíthetünk a tájról, de csak akkor ha van ehhez türelmünk. A kapkodás, a gyors egymás utáni képek csak összezilálják a képet. Ha valóban szuper drónfilmet készülsz felvenni, és megtaláltad a tökéletes pontot, engedd a drónt repülni felette! Egy-egy vágás minimum 3 másodpercet dolgozzon fel, így kiegyensúlyozottabb és nyugodtabb lesz a végeredmény.
Természetesen csak akkor, ha már elég ügyesen kezeled a drónod – és ha semmilyen balesetveszélyt nem okozol neki. Ez az ötlet egyáltalán nem vonatkozik például az állatok filmezésére, akiket könnyen veszélybe sodorhatunk egy drónnal – hiszen a számukra idegen tárgy kifejezetten ijesztő lehet!
Egy-egy szikla, vagy éppen épület azonban kifejezetten jól mutat, ha közelről filmezed – háttérben a panorámával.
Ahogy az első pontban írtuk, a gyors mozdulatok a felvételt könnyen tönkre tehetik – ám ha már kész a tökéletes film alapanyag, a gyorsítás nagyon is jót tud tenni neki. Főleg, ha effektként használod és csak bizonyos vágásoknál alkalmazod!
Csodálatos effektek léteznek, és akár több száz filterből is választhatunk. Ezek mindegyike nagyszerű, ha ésszel használjuk őket – de ahogy egy sima fotó készítésekor, úgy a drónfelvételekkor is érdemes ésszerűen bánni vele!
A nyers verziót mindig mentsd el külön, és a felvételt a vágás után egy kis pihenővel, de még publikáció érdemes újra nézni – ekkor sokkal jobban fel fog tűnni, ha túltoltad a színezést, vagy túl sok az effekt.
Balesetek mindenhol előfordulnak, de a drónozás esetében ezek könnyen veszélyessé is válhatnak. A drónra, és környezetére is… A tapasztalt, profi drónosoknak ezt nem kell magyaráznunk, de gyakran egy-egy új belépő nem méri fel eléggé ezeket a veszélyeket.
Ezért aztán minden drónos nevében kérünk, hogy csak olyan helyszínen, és csak olyan körülmények között drónozz, ahol biztos, hogy senkiben és semmiben nem tudsz kárt tenni! Még a legprofibb drónosok is elvesztik néha a jelet, még a legújabb drón is képes meghülyülni – erre pedig nekünk, drónpilótáknak kell felkészülni.